Deprese a zapomínání jako následek nízké hladiny testosteronu
Každý muž prochází od narození až po stáří hormonálními změnami, které se přímo podílejí na kvalitě jeho života. Jednou ze zásadních látek zapojených do těchto procesů v těle je hormon testosteron, který patří do kategorie anabolických steroidů a v lidském organismu má nezastupitelnou funkci. Díky převratnému zjištění, že má testosteron u mužů také antidepresivní účinky, se tento hormon znovu dostává do popředí zájmu vědců. U žen se bohužel vliv testosteronu na snížení depresivních stavů neprokázal.
Deprese není smutná nálada
Duševní onemocnění byla po desetiletí bagatelizována, přehlížena a nezřídka se člověk sužovaný nemocí bál zesměšňování a ponižování. Psychiatrická onemocnění se ale stávají jedním z nejzávažnějších problémů západní civilizace a představují dokonce druhou největší finanční zátěž pro zdravotní pojišťovny.
Na rozdíl od pocitů smutku, je deprese opravdu závažnou nemocí. Mezinárodní klasifikace nemocí definuje projevy deprese jako pokles nálady, ztrátu zájmu, zhoršení soustředění a nespavost v období delším než dva týdny. Tento stav obvykle postihne lidi mezi 30. a 40. rokem života. V té samé době u mužů začíná klesat také hladina testosteronu. U žen je více než dvojnásobná pravděpodobnost, že budou postiženy poruchami nálady než muži (Kessler a kol., 2005a, Bekker a van Mens-Verhulst, 2007). Tyto rozdíly mezi pohlavími jsou zdokumentovány v celosvětovém měřítku (Seedat a kol., 2009).
Tento nepoměr mezi ženami a muži naznačuje významnou roli pohlavních hormonů v případě depresivních poruch. Depresi prožívá každý člověk odlišně. Odborníci se shodují, že u mužů bývá deprese diagnostikována mnohem později a velmi často v již závažné formě, což je nejčastěji způsobeno výchovou – kluci přeci nepláčou. Toto onemocnění s sebou také přináší mnoho tělesných projevů, od pocitů sevřené hrudi či neklidných nohou, po trvale zvýšený krevní tlak. Depresi provázejí i poruchy soustředění a častější zapomínání. Nemocný se tak dostává do tíživých situací nejen v blízké rodině ale i v pracovním životě.
Proč se zhoršuje paměť rychleji mužům než ženám?
I když testosteron zastává protektivní funkci ve vztahu k depresím, na paměť už bohužel takový vliv nemá. Proto jsou muži zapomínáním ohroženi mnohem dříve a častěji než něžné pohlaví. Roli v tomto procesu hraje další hormon – kortizol. Tzv. stresový hormon reguluje u mladých mužů hladinu testosteronu pomocí neurotransmiterů neboli látek, které zajišťují komunikaci s nervovou soustavou. V období většího poklesu testosteronu již kortizol nedokáže hladinu hormonu účinně dorovnávat a tím začíná pozvolna selhávat i funkce neurotransmiterů. Prvním projevem takového stavu jsou drobné výpadky krátkodobé paměti, které se ovšem časem prohlubují. Stres přináší mnoho negativ a ovlivňuje i kvalitu erekce.
Jak zvýšit hladinu testosteronu a ovlivnit tak svou náladu?
Přirozené stárnutí zastavit bohužel nelze, ale můžete ho účinně zpomalit a minimalizovat jeho dopady na své zdraví. Naprostým základem je zdravá životospráva s dostatečným množstvím antioxidantů. Zařaďte do života pravidelný pohyb s ohledem na vaše klouby, tedy ideálně plavání, rychlejší chůzi či jízdu na kole. Nesmírně důležitý je také kvalitní spánek, neboť se testosteron tvoří především během REM fáze spánku, tedy té, kdy se nám zdají sny a mozek je téměř stejně aktivní jako v bdělém stavu. Při nedostatečném množství a hloubce REM fází klesá hladina hormonů a zvyšuje se únava. Podpořit hladinu testorenu můžete i pomocí doplňku stravy Erectafit Ultra, který poskytuje širokospektrální účinek na fyzické i duševní zdraví. Kvalitní extrakty z bylin a důležité aminokyseliny zajistí harmonizaci hladiny testosteronu ve vašem těle.