7 známek nízké hladiny testosteronu
Testosteron je steroidní hormon spadající do skupiny androgenů, který je spojován především se správným fungováním mužského organismu, ačkoliv se v menší míře vyskytuje také u žen. Příroda to však zařídila tak, že testosteron muže činí výkonnější, energičtější, dominantnější, silnější a plodnější. Zkrátka testosteron dělá muže mužnější! Jenže co když je v těle tohoto hormonu nedostatek? Jak to poznat a řešit?
Základní poznatky o testosteronu
Testosteron se u mužů tvoří ze dvou třetin ve varlatech, kde jeho produkci mají na starost tzv. Leydigovy buňky. Z jedné třetiny pak vzniká v buňkách nadledvin. V období dospívání je odpovědný za tvorbu spermií a vznik sekundárních pohlavních znaků, jako je pubické ochlupení nebo prohloubení hlasu. V dospělosti má pak kromě stimulace tvorby spermií hlavně na starosti sexuální výkonnost, libido nebo růst svalové hmoty. Jeho hladina ale bohužel s věkem klesá.
K prvním poklesům dochází již okolo 30. roku věku, přičemž se každý následující rok hladina sníží o 1 %. To má velký dopad nejen na samotný život muže, ale i partnerské soužití. Nejzásadnější problémy ale nastávají ve věkovém rozmezí 45–60 let, kdy nastává andropauza a testosteron rapidně poklesá. Naštěstí je ale možné nízkou hladinu testosteronu včas rozpoznat podle následujících příznaků a začít problém řešit.
1. Snížená chuť na sex
S přibývajícím věkem sexuální touha přirozeně klesá, ovšem muži s nízkou hladinou testosteronu zažívají mnohem intenzivnější ztrátu libida. Mnohdy je muž sám překvapen tím, že již nemá tolik chuť na sex jako kdysi. Následkem toho může dojít ke snížení sebedůvěry a vlastního sebevědomí.
2. Problémy s erekcí
I přestože testosteron sám o sobě nezpůsobuje erekci, velice úzce souvisí s jejím vznikem. Testosteron totiž stimuluje receptory v mozku, jež jsou odpovědné za produkci oxidu dusného. Oxid dusný je molekula, která v těle vyvolává sérii reakcí nezbytných pro dosažení erekce. Jestliže je tedy hladina tohoto hormonu snížena, není muž schopen dosáhnout kvalitní a pevné erekce.
3. Únava
Muži s nízkou hladinou testosteronu často prožívají stavy vyčerpání a velké únavy. I přes dostatek spánku chybí motivace ke sportu nebo jiným činnostem, které vyžadují více energie. Rozpoznat únavu jako příčinu sníženého testosteronu je ale někdy velice obtížné, protože mnoho mužů nedodržuje doporučovaných 8 hodin spánku nebo vykonává fyzicky náročnou práci.
4. Úbytek svalové hmoty a nárůst tělesného tuku
Testosteron hraje roli v rozvoji svalové hmoty. Snížením jeho hladiny tak dochází k úbytku svalů v těle a nárůstu tukových zásob, což může vést k nadváze až obezitě. Kromě toho pokles testosteronu způsobuje křehnutí kostí, takže hrozí zvýšené riziko úrazů, zlomenin a rozvoje řídnutí kostní tkáně. V důsledku nerovnováhy mezi testosteronem a estrogenem u mužů pak také může dojít ke zvětšení prsní tkáně.
5. Vypadávání vlasů
Nemilým projevem úbytku testosteronu v těle je také ztráta vlasů. Mužský pohlavní hormon totiž ovlivňuje růst ochlupení po celém těle, takže pokud ho je nedostatek, setkat se můžete s plešatěním. Chlupy na těle ale obvykle zůstávají.
6. Zmenšení varlat a snížení množství spermatu
Muži s nízkým obsahem testosteronu si mohou všimnout zmenšení varlat, které nesouvisí s nízkými teplotami. Šourek se také může zdát být měkčí. Dalším příznakem je zmenšení objemu semenných tekutin při ejakulaci, které pomáhají spermiím se hýbat a dosáhnout oplodnění vajíčka ženy. Lze tedy říci, že snížení testosteronu taktéž ovlivňuje hybnost spermií a celkově plodnost muže.
7. Deprese
Změny nálad a potíže se spánkem – to jsou typické znaky snížené hladiny mužského pohlavního hormonu. Zejména se objevuje podrážděnost, poruchy pozornosti, nedostatečná míra soustředění, úzkosti, problémy s pamětí nebo deprese.
Pokud jste zjistili, že zřejmě trpíte nedostatkem testosteronu a rádi byste tento problém začali řešit, můžete hladinu testosteronu podpořit pravidelným užíváním doplňku stravy Erectafit Ultra, který napomáhá dosáhnout pevnější erekce, častější chuti na sex a silnějšího orgasmu.